MTG GEORGIA-ს ლოგისტიკური გადაწყვეტილებების დახმარებით
დღეს-დღეობით ძალიან რთულია სამსახურის შოვნა ან კარგი ხელფასის მიღება, რომელიც ყველა თქვენს მოთხოვნას დააკმაყოფილებს. ამიტომ ზოგიერთი ადამიანი ირჩევს საკუთარი ბიზნესის წამოწყებას, მეტი შემოსავლის მიღებას და ბედნიერ ცხოვრებას.
დროა გამოაშკარავოთ სურვილები, აკონტროლოთ თქვენი სამუშაო ცხოვრების ყველა ასპექტი, დაწყებული როდის მუშაობთ, სად და ვისთან ერთად.
10 ნაბიჯი თქვენი ბიზნესის დასაწყებად
ბიზნესის წამოწყება გულისხმობს დაგეგმვას, ფინანსური გადაწყვეტილებების მიღებასა და მთელ რიგ იურიდიული საქმიანობებს.
ბაზრის კვლევა
ბაზრის კვლევა დაგეხმარებათ, თქვენი იდეა წარმატებულ ბიზნესად აქციოთ. ეს არის გზა თქვენს ცხოვრებაში პოტენციური მომხმარებლებისა და ბიზნესის შესახებ ინფორმაციის შესაგროვებლად. იპოვეთ ბიზნესის კონკურენტული უპირატესობა
დაწერეთ თქვენი ბიზნეს გეგმა
ბიზნეს გეგმა თქვენი ბიზნესის საფუძველია. ეს არის საგზაო რუქა, თუ როგორ უნდა მოახდინოთ სტრუქტურა, მართვა და განვითარება. თქვენ გამოიყენებთ მას იმის დასამტკიცებლად, რომ თქვენთან მუშაობა - ან კომპანიაში ინვესტიცია - ჭკვიანური არჩევანია.
დააფინანსე შენი ბიზნესი
ბიზნეს გეგმა დაგეხმარებათ იმის გარკვევაში, თუ რამდენი თანხა დაგჭირდებათ თქვენი ბიზნესის დასაწყებად. თუ ეს თანხა არ გაქვთ ხელთ, თქვენ გჭირდებათ კაპიტალის მოზიდვა ან სესხის აღება.
აირჩიეთ თქვენი ბიზნესის ადგილმდებარეობა
თქვენი ბიზნესის ადგილმდებარეობა ერთ – ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებაა, რომელსაც მიიღებთ. იქირავებთ ფართს თუ გახსნით ონლაინ მაღაზიას, ეს არჩევანი გავლენას მოახდენს გადასახადებზე, იურიდიულ მოთხოვნებსა და შემოსავალზე.
აირჩიეთ ბიზნესის სტრუქტურა
თქვენი ბიზნესისთვის არჩეული იურიდიული სტრუქტურა გავლენას მოახდენს თქვენი ბიზნესის რეგისტრაციის მოთხოვნებზე, გადასახადების გადახდასა და პირად პასუხისმგებლობაზე.
აირჩიეთ თქვენი ბიზნესის სახელი
ადვილი არ არის სრულყოფილი სახელის არჩევა. გჭირდებათ ისეთი, რომელიც ასახავს თქვენს ბრენდს და აითვისებს თქვენს სულს. ასევე უნდა დარწმუნდეთ, რომ ეს სახელი სხვამ არ გამოიყენა.
დაარეგისტრირეთ ბიზნესი
მას შემდეგ, რაც თქვენ შეარჩიეთ სრულყოფილი სახელი, დროა დააკმაყოფილოთ იგი და დაიცვათ თქვენი ბრენდი. აუცილებელია დარეგისტრირდეთ იუსტიციის სახლში და გაიაროთ სხვადასხვა აუცილებელი პროცედურები.
აიღეთ საიდენტიფიკაციო ნომერი
საიდენტიფიკაციო ნომერი აუცილებელია თქვენი ბიზნესის დასაწყებად და განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი ნაბიჯებისთვის, როგორიცაა საბანკო ანგარიშის გახსნა და გადასახადების გადახდა. ეს ჰგავს თქვენი ბიზნესის სოციალური დაცვის ნომერს.
მიმართეთ ლიცენზიებსა და ნებართვებს
შეინარჩუნეთ თქვენი ბიზნესი შეუფერხებლად და იმოქმედეთ იურიდიულად შესაბამისობაში.
გახსენით ბიზნესის საბანკო ანგარიში
მცირე ბიზნესის შემოწმების ანგარიში დაგეხმარებათ იურიდიული, საგადასახადო და ყოველდღიური საკითხების მოგვარებაში. კარგი ამბავი ისაა, რომ მარტივად შეგიძლიათ დაადგინოთ, თუ სწორი რეგისტრაცია და დოკუმენტაცია გაქვთ მზად.
ყველაფრის დასრულების შემდეგ, ჩვენ მოვდივართ:
MTG გუნდი დაგეხმარებათ შესყიდვებსა, იმპორტისა და ექსპორტში, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია თქვენს ბიზნეს გეგმაში
თქვენი შესყიდვების აგენტი
What is the role of the purchasing Department?
The procurement department serves its internal customers by procuring the goods and services they need in a timely manner while also maintaining the company’s financial health. They seek and purchase products and services at the best possible price and value.
A purchasing manager buys products for organizations to use or resell. They evaluate suppliers, negotiate contracts, review product quality, and often supervise purchasing agents and buyers.
ეს ნიშნავს, რომ თქვენ უბრალოდ უნდა აირჩიოთ, რა სახის პროდუქტი გსურთ თქვენი წარმატებული ბიზნესისთვის და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ თქვენთვის.
MTG GEORGIA plans, implements, and controls the movement and storage of goods, services, or information within a supply chain and between the points of origin and consumption.
ახლა შეგვიძლია ვთქვათ, რომ თქვენ გაქვთ ყველაფერი რაც გჭირდებათ, ეს მხოლოდ თქვენი არჩევანია, რა ბიზნესის წამოწყება გსურთ.

With The Help of MTG GEORGIA – Logistic Solutions
These days it is very hard to find a job or to have a good salary that will fulfill all your needs. That’s why some people choose to start their own business, to have more income and be happy in life.
It’s time to break out your passion, control every aspect of your work life, from when you work to where and with whom.
10 steps to start your business
Starting a business involves planning, making key financial decisions, and completing a series of legal activities. Scroll down to learn about each step.
Conduct market research
Market research will tell you if there’s an opportunity to turn your idea into a successful business. It’s a way to gather information about potential customers and businesses already operating in your area. Use that information to find a competitive advantage for your business.
Write your business plan
Your business plan is the foundation of your business. It’s a roadmap for how to structure, run, and grow your new business. You’ll use it to convince people that working with you — or investing in your company — is a smart choice.
Fund your business
Your business plan will help you figure out how much money you’ll need to start your business. If you don’t have that amount on hand, you’ll need to either raise or borrow the capital. Fortunately, there are more ways than ever to find the capital you need.
Pick your business location
Your business location is one of the most important decisions you’ll make. Whether you’re setting up a brick-and-mortar business or launching an online store, the choices you make could affect your taxes, legal requirements, and revenue.
Choose a business structure
The legal structure you choose for your business will impact your business registration requirements, how much you pay in taxes, and your personal liability.
Choose your business name
It’s not easy to pick the perfect name. You’ll want one that reflects your brand and captures your spirit. You’ll also want to make sure your business name isn’t already being used by someone else.
Register your business
Once you’ve picked the perfect business name, it’s time to make it legal and protect your brand. If you’re doing business under a name different than your own, you’ll need to register with the federal government, and maybe your state government, too.
Get tax IDs
You’ll use your employer identification number (EIN) for important steps to start and grow your business, like opening a bank account and paying taxes. It’s like a social security number for your business.
Apply for licenses and permits
Keep your business running smoothly by staying legally compliant. The licenses and permits you need for your business will vary by industry, state, location, and other factors.
Open a business bank account
A small business checking account can help you handle legal, tax, and day-to-day issues. The good news is it’s easy to set one up if you have the right registrations and paperwork ready.
Once all is done, here we come :
MTG Team will help you with all your Purchasing, Import, and Export details, which are the most important things in your business plan.
We will be your own Purchasing Agents.
What is the role of the purchasing Department?
The procurement department serves its internal customers by procuring the goods and services they need in a timely manner while also maintaining the company’s financial health. They seek and purchase products and services at the best possible price and value.
A purchasing manager buys products for organizations to use or resell. They evaluate suppliers, negotiate contracts, review product quality, and often supervise purchasing agents and buyers.
It means that, you have to just choose, what kind of product do you want for your successful business, and we will do all of the other things for you.
MTG GEORGIA plans, implements, and controls the movement and storage of goods, services, or information within a supply chain and between the points of origin and consumption.
Now we can say that you have all you need, it’s just your choice what kind of business do you want to start.